Gebelikte 37.hafta itibariyle muhtemel doğum haftalarına girmiş bulunuyorsunuz. Bu hafta bebeğinizin anne karnındaki gelişiminin hemen, hemen tamamlandığı ve erken doğum riskinin bittiği haftadır.

Bebeğiniz için hazırlıklarınızı hızlandırabilirsiniz bu hafta bebeğiniz için giysiler ve gerekli malzemeleri satın alabilirsiniz. Bebeğinizin odasını hazırlayabilirsiniz.

Gebelikte 37.Hafta  Annedeki Değişim

Gebeliğin 37.hafta belinizde ağrılar var leğen kemiği bölgeniz sızlar. İdrar keseniz çok az miktarda idrar tutabilir. Vajina akıntınız artacak. Bazen ani ağrılar hissedebilirsiniz bebeğinizin yeri çok dar olduğundan yer değiştirme hareketlerini ani ağrılar olarak hissedebilirsiniz.

Hafta hafta gebelik 37. hafta
Hafta hafta gebelik 37. hafta

Rahim doğuma hazırlık için oldukça büyür rahim ağzının çapı 10 santimetreye ulaşması normal doğum için istenen hedeftir, kilo alımınız 11-16 kilograma tekabül edebilir.

Doğumla ilgili endişeleriniz olabilir çoğu kadın doğumda felaket senaryoları yazar doğum biyolojik bir süreçtir. Kafanıza en kötüyü getirmeyin.

Nasıl bir anne olacağınızı merak ediyorsunuzdur muhtemelen, size annelik hakkında kitaplar okumanızı bebeğinizin sorunlarını ve beslenmesine dair bilgiler edinmenizi öneriyoruz.

Tüm dünyada normal doğum tercih edilirken, ülkemizde bu durumun aksine her 10 kadından 5 i sezaryen doğum yapmayı tercih ediyor.

Gebelikte bebek ve anne açısından riskli bir durum yoksa sezaryan doğum yapılmamalı. Normal doğumda bebek ve anne hem daha sağlıklı hem de annenin iyileşme süresi daha kısadır.

Gebelikte 37.Hafta Bebekteki Değişim

Gebeliğinizin 37.haftasında bebeğiniz yaklaşık 46 cm boyunda 3 kilo ağırlığındadır. Sık sık acıkıyorsanız kendinize iyi bakın yedikleriniz bebeğiniz minik bir kısmı bebeğiniz tarafında depolanır.

Bebeğiniz sıkıştığı veya yerinden memnun olmadığı zaman leğen kemiğinize darbeler vurarak sizi hareketlendirecektir.

Bebeğinizin cildini saran beyaz yağlı madde bu hafta vücut tarafından geri alınacaktır.

37. Gebelik Haftası Önerileri

Gebelikte 37.hafta için önerilerimiz;

  • Vajinal akıntınız için ped kullanabilirsiniz. Bu akıntı koyu renkli ve kötü kokuluysa ve kaşıntı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.
  • Gebeliğinizin son haftalarında hamileliğinizi daha belirgin olduğundan gebeliğinizi kayıt altına almak için fotoğraflar ve videolar çekin
  • Gebelikle ilgili ve doğumla ilgili yazılar okuyun. Bebeğinize hazırlayacağınız oda ve gerekli eşyalar hakkında bilgile edinin.
  • Doğuma giderken yanınıza alacağınız 2 doğum çantası hazırlayın  birinde bebeğiniz için doğumda gerekli olan hemşirelere vereceğiniz çanta diğeri odanızda bırakacağınız siz ve bebeğin elbiselerinin bulunduğu hastane odasında kullanacağınız çanta
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

One comment

  1. Hocam merhaba 37+2 haftalik hamileyim belden hafif hafif agrılarım var bugün kontrolum vardı nst cekindim doktor iyi cıktı dedi sancı vilan oldunu söylemedi doktorada söyledim belim den agri hisediyorum diye olsun dedi sadece acaba dogum belirtisimi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir